Yangın Merdiveni Kapısı

Yangın merdiveni kapısı binaların acil çıkış kapısı olarak hizmet gören ve binadan hızlı tahliyeye imkan veren çok kullanışlı kapılardır. Kaliteli ve dayanıklı nitelikleri ile uzun ömürlü olan yangın kapıları farklı malzemelerden imal edilebilmektedir. İçeriden açılan ve dışarıdan açılması mümkün olmayan bu kapıların acil durum kapısı olduğunu gösteren levhalar binaların uygun yerlerine asılmaktadır. Böylece insanların doğru bir yönlendirme ile kapılara ulaşmaları mümkün olmaktadır.

Yangınlar binalar ve içindeki insanlar için büyük risk taşıyan ve doğru bir risk yönetimi yapılmazsa büyük zararlar veren olaylardır. İnsanların kontrolsüz bir şekilde panik halinde kaçmaları, müdahale timlerinin bu telaşı yönetememeleri tehlikeyi artıracaktır. Bu yüzden başta yangın söndürme sistemleri olmak üzere, yangın ekipmanları, yangın kapıları ve yangın merdivenlerinin bütünsel şekilde standartlara uygun olması ve hepsinin düzenli bakımlarının yapılması önemlidir.

Yangın Merdiveni Kapısı Nedir?

Yangın merdiveni kapısı, binada başlayan yangınlarda insanların hızlı ve sağlıklı bir şekilde binayı terk etmelerini sağlayan kapılardır. Kendiliğinden kapanan mekanizmaları ile her çıkıştan sonra güvenli geçişi sağlayan yangın merdiveni kapısı, gerekli standartlara uygun olarak imal edildiği zaman uzun süre hizmet verebilmektedir. Elbette bakımlarının düzenli yapılması ve eksikliklerin giderilmesi gerekmektedir.

Duman sızdırmaz fitili ile yangında oluşan zehirli gazların yangın merdiveni tarafına geçmesini önler. Kapı açıldığında otomatik kapatma mekanizması ile yangının başladığı ve sürdüğü tarafın zararlı etkilerinin, merdiven tarafını etkilemesini önlediği için güvenli sınır olarak da nitelendirilebilir. Güvenli kaçış koridorundan direkt ve engelsiz olarak yangın kapılarına ulaşmanın mümkün olmasını sağlamak bina yetkililerinin görevleri arasındadır.

Yangına Dayanıklı Yangın Merdiveni Kapısı Nedir? - Türk Door

Yangın Merdiveni Kapısı Hangi Durumlar İçin Kullanılır?

Yangın anında insanların panikleyerek kendilerini pencerelerden dışarı sarkıttıkları, ana merdivenleri kullanarak inmeye çalıştıkları ve ana kapıdan dışarıya ulaşmaya çalıştıkları ve bunun için can havliyle çabaladıkları görülür. Deprem, sel ve yangın gibi felaketlerde sakin kalabilmek, en güvenli davranışları sergilemek ve zamanında binayı terk etmek başarılı bir kaçış planı ile mümkün olur. Yangın merdiveni kapısı bu kaçış planı içinde tam ortada yer alan ve tehlikeli bölge ile tehlikesiz bölgeyi birbirinden ayıran, yüksek nitelikli kapılardır.

Temel özelliği yangına karşı dayanıklı olması olan ve yangının çok yüksek sıcaklıklara karşı dirençli olarak insanların güvenli kaçışını sağlayan yangın merdiveni kapısı tamamen yangın anında binayı terk etmek için kullanılmalıdır. Başka nedenler için kullanmak veya yangın merdiveni kapısını önüne engeller koymak, yangın kapısına giden koridoru gereksiz malzemeler ile doldurmak, ihtiyaç anında kapıya ulaşılmasını zorlaştıracaktır. Özellikle sürekli olarak başka nedenler ile kullanmak kapının ömrünü azaltacağı gibi. çok kullanıma bağlı deformasyonlara da neden olacaktır.

Yangına Dayanımlı Yangın Merdiveni Kapısı - Türk Door

Yangın Merdiveni Çıkış Kapısı Ölçüleri

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik kapsamında yangın merdiveni çıkış kapısı ölçülerinin nasıl olacağı belirlenmiştir. İlgili TS EN standartlarında kapıların taşıması gereken özellikler, kapı birimlerinin hangi nitelikte olacağı ve ölçüleri kapı için ayrılan yer göz önüne alınarak, iyi bir etüt çalışması ile belirlenmektedir. Sertifikalı yangın kapıları ile gereken kalite sağlanmakta olup, talebe göre aksesuarlar da eklenebilmektedir

En temel olarak kullanılan yangın merdiveni çıkış kapısı ölçüleri 90 x 210 veya 100 x 210 olarak üretilmektedir. Bu ölçüler ulusal ve uluslar arası standartlara göre belirlenmiş olup gerekli kalite testlerinden geçirildikten sonra montajı sağlanmaktadır. Bu ölçüler TS EN 1634 akreditasyonuna göre belirlenmektedir. Yangın kapıları ile ilgili uluslar arası birçok standart belirlenmiş olup, özellikle sanayi tesisleri için yüksek nitelikte dayanıklı yangın kapıları tercih edilmektedir.

Yangın merdiveni kapısı ölçüleri kadar kapı ile monte edilecek duvar arasındaki boşluğun ölçüsü de önemlidir. Yangın anında kapının sonuna kadar tam olarak açılması, arkasında hiçbir engelin bulunmaması gerekir. Bunun önlemini de montaj sırasında yangın firması, kullanım sırasında ise binadan sorumlu kişiler almalıdır. 

Yangına Merdiveni Çıkış Kapısı Ölçüleri- Türk Door

Yangın Merdiveni Çıkış Kapısı Dışarıdan Açılır mı?

Yangın merdiveni çıkış kapısı dışarıdan açılmayacak şekilde üretilmekte ve monte edilmektedir. Çeşitli art niyetlere karşı kapıların dışarıdan kesinlikle açılmayacak şekilde yerleştirilmesi güvenlik açısından gereklidir. Yangın anında içeriden dışarıya kaçmaya çalışan kişilerin doğal davranışı kendilerini zemin kata ulaştırmalarıdır. Yangın merdivenleri bu açıdan dizayn edilmekte, yapıldığı malzeme ne olursa olsun aynı amaca hizmet etmektedir.

Ancak yangındaki panik anında birden binaya girmek isteyen profesyonel olmayan kişilerin bu hareketinin önlenmesi ancak yangın merdiveni kapısının dışarıdan açılmasının önlenmesi ile mümkün olacaktır. Doğal ve normal olan yanan bir binaya girmemektir. Ancak içeride değerli bir varlığını unutan kişilerin bir anlık adrenalin ile girmeye çalışması henüz tedbir alınmamış binalarda yangın kapısının bu özelliği ile engellenmesini sağlamaktır.

Yangın Merdiveni Çıkış Kapısı Dışarıdan Açılır mı? - Türk Door

Yangın Merdiveni Acil Çıkış Kapısı Fiyatı

Yangın merdiveni acil çıkış kapısı fiyatı konusunda hem istenen ölçüler hem istenen kapı adedi sayısı hem de ek aksesuarlar belirlenmesinde etkin rol oynar. Yüksek miktardaki alımlarda fiyat teklifi farklı olmaktadır. Yine aynı şekilde kapının yapılacağı malzemeye göre de fiyatlandırmada farklılıklar gözlenmektedir. Alüminyum kapılar, ahşap kapılar ve çelik kapılar imalatında istenen niteliklere göre farklı özellikte kapılar da binaların mimari yapısına veya kapıların kullanılacağı sektöre göre değişik olabilmektedir.

Çıkış kapılarının garantili şekilde teslim edildiği ve periyodik bakımları yapıldığı sürece problem yaşamadıkları görülmektedir. İhtiyacınız olan yangın merdiveni çıkış kapısı fiyatı için yetkili firma ile görüşerek bütçenizi belirtmeniz ve binanızda bir etüt çalışması yaptırdıktan sonra fiyat konusunda anlaşmanız önerilmektedir. Standart ölçülerdeki kapıların fiyatlarını öğrenebilirsiniz ancak binanızda kapı boşluğundan yapılacak düzenlemeler ve kapı için istediğiniz aksesuarlar fiyatların değişken olmasına neden olabilir. Bu yüzden yangın merdiveni ve yangın kapısı üzerine uzmanlaşmış firmalar ile bire bir görüşmenizin her zaman faydası olacaktır.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Türk Door
Web Tasarım: Veli KARABOĞA

  • Hamide Mah Güller Sok B4 Çekmeköy/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.