Tek Kollu Yangın Kapısı

Tek kollu yangın kapısı kapı türleri arasında tek kanatlı kapılar için en ideal tercih olmaktadır. Tehlike sınıfı düşük olan binalarda panik barlar yerine normal kapı kolu kullanıldığı görülür. Özellikle ofislerden oluşan binalar, tek veya iki katlı binalar gibi yangında çok fazla panik oluşmayacak bölgelerin tek kollu yangın kapısını tercih ettiklerini görüyoruz. Bu yangın kapılarından çıkış yine kolay olmaktadır. Kapı kanadı tek olduğu için yoğunluğun çok olmadığı binalarda veya tek katlı işletmelerde kullanımının daha yaygın olduğunu görüyoruz.

Yangın kapıları binaların yangından korunması hakkında yönetmelik gereği belirli standartlarda olmak zorundadır. Her ülkenin kendi koşullarına göre belirlediği standartlar olduğu gibi uluslar arası kuruluşlarla da işbirliği yaparak küresel bir standart da belirledikleri görülmektedir. Tek kollu yangın kapılarında da durum aynıdır. İthalat ve ihracat amaçlı üretilen yangın kapılarının her gittiği ülkede yeniden testlere tabi tutulmaması için uluslar arası standartlara uygun olarak üretilmesi beklenir.

Tek Kollu Yangın Kapısı - Türk DOOR

Tek Kollu Yangın Kapısı Üretimi

Ülkemizdeki yangın kapısı firmalarının imalatta genelde TS EN 1634-1 standardına uydukları görülmektedir. Birçok detayı içeren bu normlara göre üretilen kapıların Avrupa’nın her ülkesinde kullanılabildiği görülür. Böylece üretim sadece ülke için değil aynı zamanda ülkeler arasındaki ticaret için de uygun hale getirilmiş olmaktadır. Dolayısıyla bu standartlar kapıların kalitesinin artmasına vesile olmaktadır.

Tek kollu yangın kapısı üretimi tüm yangın firmaları tarafından yapılmaktadır. Klasik üretim modellerinden teknolojinin kullanıldığı daha üst düzey üretimlere geçildiği görülmektedir. Yangın kapıları artık eskisinden daha sağlam, dayanıklı ve uzun ömürlü olarak üretilmektedir. İsteğe göre 120 dakikaya kadar dayanabilen tek kollu yangın kapısı, kullanıldığı binanın mimari yapısına uygun olarak da üretilebilmektedir.

Tek Kollu Yangın Kapısı Üretimi - Türk DOOR

Yangın Kapısı Nedir?

Yangının yayılmasını önleyen, binanın tehlikeli bölgesi ile güvenli bölgesi arasında geçişi sağlayan, duman ve yüksek ısının tahliye yollarını etkilemesini önleyen ve canlıların güvenli şekilde binayı terk etmesine yardımcı olan kapı türlerine yangın kapısı adı verilmektedir. Yangında ortaya çıkan yüksek sıcaklığa karşı dayanıklı olması nedeniyle binalarda yaşayan, çalışan veya bulunan insanların ayrılması için oldukça yeterli zaman tanımaktadır.

Laboratuar ortamında test edilerek mümkün olan en yüksek ısıya dayanacak şekilde üretilen yangın kapıları sadece yangın merdivenine ulaştıran bir araç olarak değil, aynı zamanda binaların önemli birimleri arasında yangın güvenliğini sağlamak amacıyla da kullanılmaktadır. Bu nedenle yangın kapılarının TSE standartlarında olması, yönetmeliklerde istenen kalite düzeylerine uygun imal edilmesi yüksek koruma niteliği için gereklidir.

EN ve NFPA normlarına uygun, sertifikalı şekilde imal edilen yangın kapılarının, ihtiyaç duyulan anda istenen işlevini yerine getirmesi hem can hem de mal kaybını önlemek açısından önem arz etmektedir.

Tek Kollu Yangın Kapısı Fiyatları

Tek kollu yangın kapısı fiyatları üretildiği malzemenin türüne ve kapının ölçüsüne göre değişir. Tabi ki kullanılacak aksesuarlar ve malzemeler de fiyatın belirlenmesinde rol oynar. Son dönemde üretilen yangın kapılarının teknolojik olarak üst seviyede olduğu ve yangına dayanım açısından da oldukça sağlam olduğu görülmektedir. Vaat edilen yangına dayanıklılık süresi genelde 30, 60, 90 veya 120 dakika olmaktadır.

Tek kanatlı yangın kapısı oldukça uzun süre dayanabilen malzemelerden yapılmaktadır. İmalat ve montaj hizmetini kusursuz şekilde yürüten yangın kapısı firmaları, sahip oldukları sertifikalar ve bağlı oldukları standartlar enstitüleri bakımından belirli bir kalitenin üzerinde üretim yapmak zorundalar. Yangın kapısı firmalarının referanslarını inceleyerek, ürün örneklerini yerinde incelemeniz, fiyatlar konusunda firma yetkilisi ile iletişime geçmeniz ve ödeme koşullarını yüz yüze konuşarak belirlemeniz, sağlıklı sonuç almanız için önemlidir.

Tek Kollu Yangın Kapısı Fiyatları - Türk DOOR

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Türk Door
Web Tasarım: Veli KARABOĞA

  • Hamide Mah Güller Sok B4 Çekmeköy/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.