Metal Yangın Kapısı

Metal yangın kapısı birçok iş sektöründe kullanılan, oldukça dayanıklı ve uzun ömürlü yangın kapılarından biridir. Yalıtımlı olarak üretilen ve yangına karşı direnç göstererek güvenli bir alan oluşturan metal kapılar, tüm birimleri ve aksesuarlarıyla tam bir bütünlük içinde yangına karşı binaları ve insanları korumaktadır. En çok kullanıldığı yer bina dışına çıkışta olmaktadır. Binayı açık havaya hızlı şekilde bağlayan yangın kapılarından biri olarak dikkat çekmektedir.

Yangın anında ilk dikkat edilen şey insanların sağlıklı şekilde bina dışına çıkması veya çıkarılmasıdır. Güvenli koridorlardan geçerek yangın kapısını tek dokunuşla açan ve yangın merdivenlerine ulaşan insanlar kendilerini tehlikeli durumlardan kurtarmaktadır. Böylece yangını söndürmekle görevli personel için daha kolay bir müdahale ortamı sağlanmaktadır.

Metal yangın kapıları farklı özelliklerde ve genişliklerde üretilmektedir. Geniş çıkış alanı bulunan binalarda, kapı alanında genelde metal yangın kapıları kullanılır. Çift kanatlı veya tek kanatlı olarak monte edilen, kullanım anında tek kanatta tek panik bar, çift kanadın her birinde birer panik bar ile kolayca açılması sağlanır. Yangın anında yangın kapısında ilk aranan özellik hızlı açılabilmesi, sonraysa uzun süre dayanabilmesidir.

Metal Yangın Kapısı Özellikleri

Metal yangın kapısı özellikleri teknik şartnamelerde belirtilmektedir. Yangın kapısı ihale ile alımlarda bütün detayları ve teknik özellikleri belirtilerek tam olarak ne talep edildiği belirtilir. Bu tip teknik şartnamelerde sertifika türü de kesinlikle belirtilmektedir. Bu özelliklerden en fazla istenenlerden biri yangın dayanıklılık süresi olmaktadır. Kullanılacak binanın türüne göre 120 veya 180 dakika dayanım süresi istenir.

Metal yangın kapısında ne tür yalıtım istendiği, kanat sacının kalınlığı, kanat içi dolgu malzemesi, menteşeleri, boya türü ve panik bar-kapı kolu talebi ayrıntılı olarak istenir. Metal yangın kapısı özellikleri söz konusu olduğunda üretici firmaya teknik şartnamenin iletilmesi önemlidir. İmalatta hangi malzemelerin hangi teknikle kullanılacağı konusunda şartnameler imalatçı firmaya yol göstermektedir.

Metal Yangın Kapısı Özellikleri - Türk Door

Metal Yangın Kapısı Kullanım Alanları

Metal yangın kapısı kullanım alanları yangında yüksek ısı oluşma ihtimali çok olan sektörler olmaktadır. Yüksek sıcaklıkta işlem yapılan endüstriyel fırınlar, bacalı üretim yapan tesisler ve patlayıcı maddeler ile çalışan atölyeler metal yangın kapısı kullanım alanları arasında yer alır. Yüksek risk içermemesine rağmen bazı binalarda özel istek olarak metal yangın kapıları istenebilir. Yangına karşı dayanıklı olması için istenen bu kapıların kaçış kapısı olarak çok kullanışlı olması ve işlevini yerine getirmesi beklenir.

Metal aslında tüm imalat malzemelerinin genel adıdır. Çelik yangın kapıları da metal yangın kapısı kapsamında değerlendirilir. Alışveriş merkezlerinin yoğunluğu göz önüne alındığında metal yangın kapılarının burada çok işlevsel olacağı görülür. Aynı şekilde hastaneler de bu tür kapıların yoğun olarak kullanıldığı alanlar arasındadır. Kitlesel olarak hareket edilen ve bulunulan sinema, tiyatro, konser ve gösteri salonları için metal yangın kapılarının önemi, yangın anında daha iyi anlaşılmaktadır.

Metal Yangın Kapısı Fiyatları

Sağlam olan türlerden biri olduğu için metal yangın kapısı fiyatları merak edilen konulardan biri olmaktadır. Birçok açıdan dayanıklı olan ve uzun ömürlü olması nedeniyle imal edilerek monte edilen metal yangın kapıları paslanmaya karşı elektrostatik boya ile boyanmaktadır. Koruyucu çözümler uygulanarak yangın kapılarının uzun sür dayanması amaçlanmaktadır. Bu süreçte herhangi bir teknik problem yaşayan yangın kapıları garanti kapsamında onarılmakta veya parça değişimi yapılmaktadır.

Günümüzde birçok yapıda metal yangın kapısı kullanılmakta ve kullanıcıları memnun etmektedir. Korozyona dayanıklı olması çürümesini önlemektedir. Bu açıdan imalatçı firmaların yaptıkları çalışmalar ile metal yangın kapısı fiyat olarak da uygun olmaktadır.

Metal Yangın Kapısı Fiyat - Türk Door

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Türk Door
Web Tasarım: Veli KARABOĞA

  • Hamide Mah Güller Sok B4 Çekmeköy/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.